Katedrála Božského Spasitele

Katedrála Božského Spasitele

Katedrála Božského Spasitele v Ostravě

K nejhezčím a také nejcitovanějším stavbám slezské metropole patří katedrála Božského Spasitele, tiše a pobožně trůnící v srdci města na náměstí Msgre. Šrámka. Je to prakticky uprostřed cesty mezi hotelem Mercure Ostrava na Husově náměstí a hlavním Masarykovým náměstím s Ostravským muzeem. Pěšky tam budete za pár minut.


Přestože Ostrava byla založena již roku 1267, dlouho byla málo významným městečkem, v němž ještě v 19. století žily pouhé 2 tisícovky obyvatel. To všechno se změnilo s nálezem černého uhlí a rychle rostoucí aglomeraci začal být původní kostel svatého Václava hodně těsný. Mezi lety 1883 až 1889 proto v Moravské Ostravě vyrostla bazilika Božského Spasitele.


Náklady sice vyšplhaly na 368 tisíc zlatých, nový kostel v novorenesančním slohu však stál za to. Architektonicky ho projektoval Gustav Meretta, vnitřní výzdobu navrhl Max von Ferstel a stavbu řídil Clemens Hladisch. V roce 1996 byl farní kostel Božského Spasitele povýšen na katedrálu, a stal se tak jedním ze dvou hlavních kostelů ostravsko-opavské diecéze.


Pocit jako v břiše velryby

Z technických parametrů katedrály stojí za zmínku její kapacita 4 tisíc lidí, což z ní činí druhou největší moravskou církevní stavbu. Její délka je 68 metrů a výška dvou čelních věží 67 metrů. K chloubám interiéru se řadí menza oltáře, vyrobená z jediného kusu mramoru, který pochází z Rumunska – u nás prostě tak velké kameny nebyly k dispozici. Kromě toho zde můžete obdivovat hned dvoje varhany a tři mohutné zvony zvané sv. Cyril a Metoděj, Prokop a Salvator.


V nedávné době prošla celá katedrála náročnou rekonstrukcí. Vy můžete její spanilou krásu obdivovat během svého pobytu v Ostravě každý den vyjma pondělí, nedělí a státních svátků. Vstup je zdarma.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více