
Karviná, návštěva takřka povinná
Proč se během ubytování v Ostravě vydat do nedaleké Karviné? Jedná se o zajímavé město s dlouhou historií, pěknými památkami a řadou míst k odpočinku i poznávání. A navíc tady mají i své vlastní moře.
Karvinské (nebo také Darkovské) moře, jezero na jižním okraji města, však není jedinou karvinskou atrakcí. K dalším patří dančí obora, dětský koutek ve stylu slovanského hradiště a Larischův altán v parku Boženy Němcové, devítijamkové discogolfové hřiště v lesoparku Dubina v části Mizerov či Muzeum Těšínska v objektu bývalých Larisch-Mönnichových koníren.
Železná kopie těžební věže v golfovém resortu Karviná-Lipiny funguje od roku 2011 jako originální rozhledna.
Karviná a lázně Darkov
Nezastupitelnou součástí Karviné jsou lázně ve čtvrti Darkov, využívající zdejší léčivé jodobromové solanky. Zahrnují lázeňský park založený hraběcím rodem Larisch-Mönnichů v závěru 19. století, staré funkcionalistické vily Maryčka a Jiřina, secesní Společenský dům, kapli sv. Anny a léčebnu. Jedinečnou technickou památko je most Sokolských hrdinů přes řeku Olši z roku 1925.
Karviná a zámek
Nejdůležitější karvinskou pamětihodností je nádherný empírový zámek Fryštát s několika návštěvnickými okruhy. Za návštěvu stojí i starobylý kostel Povýšení svatého Kříže (dokončen v roce 1327), radnice s renesanční věží, pěkná litinová kašna nebo klasicistní kostel svatého Marka.
Vidět také můžete konstruktivistickou šestipodlažní vodárenskou věž a kostel sv. Petra z Alkantary, který je se sklonem 6,8 stupňů od kolmé osy nakloněný více než slavná šikmá věž v Pise.
Do Karviné, ležící v podstatě na hranicích s Polskem, se z hotelu Mercure Centre Ostrava dostanete pohodlně po rychlostní silnici přes Petřvald asi za půl hodiny.