Karlovo náměstí

Karlovo náměstí

Člověk až žasne, co všechno se v Čechách jmenuje podle Otce vlasti. Proto nikoho nepřekvapí, že největší náměstí v Praze i v celé zemi nese zrovna název Karlovo náměstí. Přitom se mu celá staletí říkalo Dobytčí trh. Jak se tam tedy ten Karel IV. dostal?

Jednoduše. V roce 1848, v návaznosti na obrozenecké nálady ve společnosti i na změnu charakteru celého prostoru, došlo k přejmenování Dobytčího trhu na dnes tolik populární „Karlák“. Z rynku trhovců se postupně stal park anglického stylu, navržený Františkem Josefem Thomayerem.

Na toulkách Karlovým náměstím

Dnes na Karlově náměstí najdeme množství laviček, vodotrysků, kašnu s Ježíškem a několik pomníků. Upomínají na velké syny a dcery českého národa: Elišku Krásnohorskou, Karolínu Světlou, Vítězslava Hálka, Jana Evangelistu Purkyně a Benedikta Roezla.

Na první pohled „Karlák“ ani jako náměstí nevypadá. Kromě bohaté vegetace (včetně památného platanu javorolistého) za to může jeho rozdělení množstvím ulic. Ústí sem Ječná, Žitná, Spálená, Resslova a další, navíc se tady kříží nespočet tramvajových linek, z nichž lze přestoupit na stanici metra Karlovo náměstí.

Dopravní uzel se vším všudy. Díky němu se během ubytování v Praze ke Karlovu náměstí dostanete velice snadno a rychle.

Stavby kolem Karlova náměstí

Důkazem, že se jedná o náměstí, budiž obdélník budov, lemující ho ze všech stran. Nejvýznačnější z nich je Novoměstská radnice – přesně ta, ze které rozlícený dav vyházel ničemné konšely za první pražské defenestrace v roce 1419. O pozornost si říká i raně barokní kostel svatého Ignáce z Loyoly, eklektický Městský soud a Novoměstská jezuitská kolej ukrývající Všeobecnou fakultní nemocnici.

Mladotovský palác (či Faustův dům) kdysi obýval anglický alchymista Edward Kelly, a také proto je právě sem situovaná legenda o ďábelském doktoru Faustovi.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více