Karlov

Karlov

Statisíce Pražanů i návštěvníků hlavního města jezdí denně, aniž by si to uvědomovali, mimořádně zajímavou oblastí Karlova. Ve vlacích metra, mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad, projíždějí hluboko pod ní, v autě či autobusu se z Nuselského mostu kochají spíše panoramatem Hradčan nebo výhledem na Vyšehrad.

Výlet na Karlov však může být netradičním osvěžením vašeho pobytu v Praze.

Chrám Karla Velikého a jeho klenba
Areál Karlova zabírá poměrně rozsáhlou plochu několika hektarů, přetnutou ve východní části hlučnou magistrálou. Na jihu na něj navazuje park Folimanka, na západě komplex budov Univerzity Karlovy a na severu novoměstská zástavba především s řadou lékařských ústavů.

Srdce Karlova tvoří kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého. Založil ho císař Karel IV. a výstavbu realizovala stavební huť Matyáše z Arrasu mezi roky 1351 a 1377. Obří klenbu stvořil zřejmě Bonifác Wolmut v 16. století a její velikost ji dostala až do Starých pověstí pražských, kde stavitel kvůli jejímu dokončení uzavřel smlouvu s ďáblem.

Policejní muzeum na Karlově
Chrám je součástí bývalého kláštera augustiniánů kanovníků, ve kterém dnes sídlí Muzeum Policie ČR. Uvidíte v něm spoustu exponátů, dokumentujících činnost našich bezpečnostních služeb. Seznámíte se s nejzajímavějšími případy české kriminalistiky, prohlédnete si např. originální předválečný hraniční sloup či výstavu mapující vývoj zařízení pro měření rychlosti vozidel.

Ideálním způsobem, jak se na Karlov dostat, je vyšlápnout si z Albertova jedno ze tří zdejších schodišť. Vydechnout můžete na lavičce v některém z mnoha parků jako park Ztracenka, park Na Karlově, park Nad Bělehradskou či Karlovské předmostí.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více