Káptalan, Győr

Káptalan, Győr

Přímo nad místem, kde se v Győru řeka Rába vlévá do Mošoňského Dunaje, zvedá se vrch Káptalan. Pro město má symbolický význam, neboť se na něm psaly jeho nejdůležitější dějiny a dnes přitahuje velké množství turistů. Nejvýznamnější rábské památky najdete hezky pohromadě právě tady.

Káptalan si do současnosti uchoval jedinečné kouzlo úzkých, dlážděných uliček, převážně barokních budov a občasných obchůdků s občerstvením nebo se suvenýry. V srdci tohoto malebného historického centra se tyčí majestátní bazilika Nanebevzetí Panny Marie (Nagyboldogasszony-székesegyház) s gotickou kaplí sv. Ladislava.

Pamětihodnosti Káptalanu
Druhou dominantou vršku Káptalan, kterou byste si během ubytování v Győru neměli nechat ujít, je Biskupský hrad (Püspökvár). Obklopují ho pozůstatky mohutného kamenného opevnění, které ho chránily především ze stran od obou vodních toků. Vznikly už ve středověku a svého vrcholného rozsahu dosáhly za vlády rakouské císařovny Marie Terezie v 18. století.

Na Káptalanu uvítá turisty lačné poznání i pár zajímavých muzeí. Ať už se jedná o městské muzeum umění Városi Művészeti (Borsos Miklós Múzeum Győr), o kapitulní muzeum (Káptalanház Kiállítás) či o archeologické lapidárium Várkazamata-Kőtár, vždy se dozvíte podstatné informace z dějin Rábu.

To se bohužel nedá říci o Biskupském paláci, nejviditelnější stavbě na kopci Káptalan. Vzhledem k tomu, že jeho „Tupá věž“ aktuálně slouží jako biskupská rezidence, není veřejnosti přístupný.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více