Kampa, ideální místo, kam patří romantika

Kampa, ideální místo, kam patří romantika

Tak malé území a kolik zajímavostí na něm najdete! Rozloha ostrova Kampa přesahuje sotva 5 hektarů, přesto se pyšní dlouhou historií a vy na něm můžete odpočívat, věnovat se kultuře nebo se setkat s velikány českých dějin. Navíc se nachází uprostřed města a je dobře dostupný ze všech pražských hotelů Ibis, Novotel a MGallery.

Kampu lze rozdělit na dvě poloviny. Severní je zastavěná historickou zástavbou a protíná ji Karlův most, se kterým ji od roku 1844 spojuje schodiště od Josefa Krannera. Jižní má parkovou úpravu, formovanou již od 15. století tvorbou mlýnských a šlechtických zahrad.

Čertovsky krásná Čertovka

Od malostranské zástavby na západě odděluje „Kampovskej ostrov“, jak se mu začalo říkat v 18. století, mlýnská strouha Čertovka. Je dlouhá 740 metrů, na povrchu se od roku 1915 objevuje vyústěním ze štoly za ulicí Říční a do Vltavy vtéká mezi Pinkasovým palácem a Hergetovou cihelnou s muzeem Franze Kafky. To znamená, že teče sice souběžně s řekou, avšak proti jejímu proudu. A že Kampa je ve skutečnosti poloostrov.

Z řady mlýnů na Čertovce se dochovaly pouze tři, mlýn Huť, Zlomkovský mlýn (Velký dům zendlingerovský) a renesanční Velkopřevorský (Štěpánovský) mlýn. Na Malou Stranu se Z oblasti „Pražských Benátek“ dostanete po četných mostících – jeden z nich, vedoucí ke slavné Lennonově zdi, je zkrášlen „zámky zamilovaných“.

Zajímavá místa na Kampě

Východní okraj Kampy tvoří břehy Vltavy. Na vodní tok jsou odsud pěkné výhledy, v prostoru Staroměstského jezu osvěžené o bizarní výtvarná díla „Žlutí tučňáci na Vltavě“ a „Židle na Kampě“.

Nejvýznamnějšími budovami na ostrově Kampa jsou barokní Lichtenštejnský palác, známá Werichova vila a komplex Sovových mlýnů. Dnes v nich sídlí Muzeum Kampa nadace Jana a Medy Mládkových s galerií moderního umění. Při toulkách Kampou během pobytu v Praze si všimněte i pomníku Josefa Dobrovského a další sochařské výzdoby, děti mohou využít dvojice hřišť.

 

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více