
Hukvaldy a jejich zajímavosti
Až se podíváte do Hukvald, vzpomeňte si na poetické tóny oper Leoše Janáčka. Právě v této obci na valašsko-lašském pomezí se velký skladatel v roce 1854 narodil. Do malebného městečka pod Beskydami se však vyplatí zavítat i kvůli dalším pozoruhodnostem.
Janáčkův odkaz připomíná památník a především pravidelně pořádaný Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy.
Hrad Hukvaldy
Nad městem se tyčí nepřehlédnutelná zřícenina hradu Hukvaldy. Není známo, kdy byl pány z Hückeswagenu založen, první písemný záznam o něm pochází z roku 1285. Asi roku 1337 ho koupil Jan Volek, levoboček krále Václava II., a o dvacet let později se majitelem stal olomoucký biskup. Častá změna majitelů je typická, například v roce 1465 hrad koupil Jiří z Poděbrad a hned další jaro ho prodal za 7 tisíc zlatých biskupu Protásovi.
Po vyhasnutí husitských válek hrozilo kraji od počátku 16. století turecké nebezpečí. Proto biskup Stanislav Thurzo pokračovat v rozsáhlém zpevňování hradu, který tehdy plnil funkci zemské hraniční pevnosti a navíc disponoval hlubokým vězením.
Hukvaldská obora
K poslednímu rozkvětu tu došlo roku 1566, kdy Vilém Prusinovský z Víckova založil oboru. Dnes v ní na rozloze 457 hektarů žije zhruba 140 daňků a 120 muflonů.
Obora i se zříceninou je součástí přírodní památky Hradní vrch Hukvaldy, bohaté na rozmanité tuzemské ptactvo. Preparovaný hmyz z nejrůznějších koutů celého světa uvidíte v nedaleké expozici Exotic.
Kromě toho se Hukvaldy mohou pochlubit stejnojmenným zámečkem či kostely svatého Maxmiliána a svatého Mikuláše. Nad Dolním Sklenovem stojí atypicky na úbočí svahu větrný mlýn. V provozu byl až do roku 1900.
Pokud jste ubytováni v Ostravském hotelu, jsou Hukvaldy lehce dostupné osobním vozem (po rychlostních silnicích D56 a D48 přes Frýdek-Místek) i hromadnou dopravou.