Hukvaldy a jejich zajímavosti

Hukvaldy a jejich zajímavosti

Až se podíváte do Hukvald, vzpomeňte si na poetické tóny oper Leoše Janáčka. Právě v této obci na valašsko-lašském pomezí se velký skladatel v roce 1854 narodil. Do malebného městečka pod Beskydami se však vyplatí zavítat i kvůli dalším pozoruhodnostem.

Janáčkův odkaz připomíná památník a především pravidelně pořádaný Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy.

Hrad Hukvaldy

Nad městem se tyčí nepřehlédnutelná zřícenina hradu Hukvaldy. Není známo, kdy byl pány z Hückeswagenu založen, první písemný záznam o něm pochází z roku 1285. Asi roku 1337 ho koupil Jan Volek, levoboček krále Václava II., a o dvacet let později se majitelem stal olomoucký biskup. Častá změna majitelů je typická, například v roce 1465 hrad koupil Jiří z Poděbrad a hned další jaro ho prodal za 7 tisíc zlatých biskupu Protásovi.

Po vyhasnutí husitských válek hrozilo kraji od počátku 16. století turecké nebezpečí. Proto biskup Stanislav Thurzo pokračovat v rozsáhlém zpevňování hradu, který tehdy plnil funkci zemské hraniční pevnosti a navíc disponoval hlubokým vězením.

Hukvaldská obora

K poslednímu rozkvětu tu došlo roku 1566, kdy Vilém Prusinovský z Víckova založil oboru. Dnes v ní na rozloze 457 hektarů žije zhruba 140 daňků a 120 muflonů.

Obora i se zříceninou je součástí přírodní památky Hradní vrch Hukvaldy, bohaté na rozmanité tuzemské ptactvo. Preparovaný hmyz z nejrůznějších koutů celého světa uvidíte v nedaleké expozici Exotic.

Kromě toho se Hukvaldy mohou pochlubit stejnojmenným zámečkem či kostely svatého Maxmiliána a svatého Mikuláše. Nad Dolním Sklenovem stojí atypicky na úbočí svahu větrný mlýn. V provozu byl až do roku 1900.

Pokud jste ubytováni v Ostravském hotelu, jsou Hukvaldy lehce dostupné osobním vozem (po rychlostních silnicích D56 a D48 přes Frýdek-Místek) i hromadnou dopravou.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více