Hradní vrch Várhegy

Hradní vrch Várhegy

Historické srdce Budapešti, první cíl turistů při její návštěvě, místo krásných výhledů na Dunaj i rozlehlou Pešť, záruka bohatého kulturního programu na celé odpoledne – to vše a ještě mnohem více je hradní vrch Várhegy. Pokud chcete z maďarské metropole vidět to nejdůležitější, rozhodně začněte právě tady.

Jedná se o strmý, úzký pahorek s délkou necelých 2 kilometrů. Vyčnívá zhruba 60 metrů nad hladinu Dunaje, od jehož pravého břehu ho dělí jen pár desítek metrů. Z náměstí Clark Adám, kousek od slavného řetězového mostu Széchenyi Lánchíd, se na Hradní vrch pohodlně dostanete pozemní lanovkou.

Budínský hrad a jeho dědictví

Hlavní dominantu hradního vrchu Várhegy tvoří honosný Královský palác (Budavári Palota). Má za sebou dlouhou a napínavou historii, slavný okamžik v roce 1987 (kdy byl zařazen mezi světové dědictví UNESCO) a tisíce zvídavých návštěvníků v současnosti.

V jeho areálu stojí za pozornost především Maďarské historické muzeum, Maďarská národní galerie a Széchenyiho národní knihovna. Opomenout byste však neměli ani věž Buzogány a Muzeum lékařství.

Co všechno ukrývá hradní vrch Várhegy

Druhým tahákem na hradním vrchu Várhegy je neogotický Matyášův chrám s Loretánskou kaplí a úchvatnou věží vysokou 80 metrů. Stejně výsadní postavení mezi budapešťskými památkami si ovšem udržuje i pitoreskní Rybářská bašta (Halászbástya) a klasicistní Sándorův palác, sídlo maďarského prezidenta.

K dalším zajímavým místům na Várhegy patří sloup Nejsvětější Trojice, bývalá budínská radnice, Muzeum hudební historie či nultý kilometrovník (od něj se měří všechny vzdálenosti v Maďarsku). Pozůstatkem bývalých hradeb je Vídeňská brána. A během pobytu v Budapešti byste rozhodně měli zavítat i do vyhlášené cukrárny Ruszwurm. Zákusky a dorty tam dělají báječné.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více