Hlučín

Hlučín

Leží tak blízko moravskoslezské metropole, že by ho šlo považovat za její okrajovou čtvrť. Přestože se však od něj ostravské hlavní nádraží nachází jenom 6 kilometrů vzdušnou čarou, pojedete vlakem do Hlučína obří oklikou přes Opavu snad půl dne. Zato autem cesta od hotelu Mercure Ostrava Center zabere sotva čtvrthodinku.

A rozhodně se vyplatí zařadit ji do programu vašeho pobytu v Ostravě.

Město Hlučín založil v polovině 13. století pravděpodobně Přemysl Otakar II. a z roku 1303 pochází nejstarší písemný doklad jeho existence. Od roku 1742 patřilo Pruskému (Německému) císařství a součástí Československa se stalo až dva roky po skončení první světové války.

Co vidět na toulkách Hlučínem

Díky své dlouhé a pestrobarevné historii se Hlučín pyšní řadou zajímavých památek. Do současnosti se zachovaly zbytky městského opevnění (především kamenných bašt a zdí), naopak necitlivá rekonstrukce hlučínského zámku prakticky vynulovala jeho původní renesanční a barokní prvky.

K nejhodnotnějším pamětihodnostem Hlučína proto patří především barokní kaple Panny Marie, kostel svaté Markéty a kostel svatého Jana Křtitele, s jehož stavbou se začalo již v roce 1378. Za vidění stojí i Kremerova vila, vodárenská věž a cihlový evangelický kostel s blízkou hrobkou rodiny Wetekampů. Při procházce po Mírovém náměstí si povšimněte klasicistní radnice.

Unikátní stavbu dokumentující vývoj požárních stanic u nás představuje hlučínská hasičská zbrojnice se sušárnou hadic.

Den v Hlučíně můžete spojit i s výletem ke štěrkovně Hlučínské jezero, oblíbenému centru vodních sportů a rekreace. Severně od města se táhne areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky s naučnou stezkou a řadou expozic. V obci Dobroslavice se ukrývá Muzeum porcelánových panenek.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více