Heřmanova Huť

Heřmanova Huť

Tak trochu nenápadné, nevelké městečko Heřmanova Huť patří k těm místům bezprostředního plzeňského okolí, která sice nedisponují žádným totálním turistickým tahákem, přesto si o vaši pozornost během ubytování v Plzni říkají hodně nahlas. Dobře se sem dostanete po dálnici, končí tady lokání železniční trať a hlavně, mají tady unikátní rozhlednu.

Jedná se o bývalou betonovou vodárenskou věž, postavenou v roce 1908 pro potřeby starého Vlkýšského pivovaru. To ještě Heřmanova Huť neexistovala, zrodila se až sloučením obcí Dolní Sekyřany, Horní Sekyřany a Vlkýš roku 1954. O 57 let později se po přístavbě venkovního ocelového schodiště otevřela nová rozhledna s vyhlídkovou plošinou v 16 metrech. Po zdolání 75 schodů z ní uvidíte například Brdy a Český les.

Historii Heřmanovy Hutě poznejte v zámku a podzámčí

Další zajímavostí Heřmanovy Hutě představuje původně gotický kostel sv. Martina, na jehož místě stála už v roce 1272 kaple sv. Haštala. Dřevěný oltář pochází z 18. století a najdete zde také mnoho obrazů (sv. Jana Křtitele, sv. Martina, sv. Anny s Pannou Marií).

Na místě staré tvrze se nachází barokní zámek Vlkýš, který však během posledních úprav ztratil mnoho ze svého líbivého barokního rázu.

Veřejnosti není přístupný, proto doporučujeme vyrazit do blízkého zámku Rochlov ve stejnojmenné obci. Z jeho dávné slávy (pivovar, konírna, skleníky atd.) po socialistické éře příliš nezbylo a před úplným zbouráním ho zachránil soukromý investor. Dnes se v obnoveném areálu („Bylinkové panství Rochlov“) pořádají prohlídky, výstavy a jiné kulturní akce. Návštěvníci mají k dispozici i cyklocentrum s půjčovnou historických a současných bicyklů.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více