Halda Ema, živý organismus uprostřed Ostravy

Halda Ema, živý organismus uprostřed Ostravy

Většina měst má v centru jako dominantu hrad, zámek či katedrálu, Ostrava tam má haldu. Více jak čtyři milióny metrů krychlových uhelné výsypky, plocha bezmála jeden kilometr čtvereční, tisíce a tisíce tun vytěžené z hlubin země už před rokem 1920 dělají z haldy Emy skutečný magnet. Nechte se z hotelu Mercure Ostrava přitáhnout a vystupte na něj.

Ideálním způsobem, jak Haldu Emu poznat, je projít se po naučné stezce Slezská Ostrava, která ji kompletně obkružuje. Navíc míjí celou řadu dalších pozoruhodných míst: tři doly (Michálka, Petr Bezruč a Trojice), nenápadný Slezskoostravský hrad, zábavní park Miniuni – svět miniatur či výstaviště Černá louka.

Subtropy na Ostravsku

Ke stezce se zhotelu Mercure Ostrava snadno dostanete během pár minut chůze – stačí dojít k ocelovému mostu Miloše Sýkory přes řeku Ostravici. Dál už se budete držet žluté turistické značky, minete Památník osvobození, Ketličkovou kovárnu a kousek za průchodem k ostravské zoologické zahradě se ocitnete u odbočky přímo na vrcholek haldy.

S výškou 315 metrů je třetím nejvyšším bodem ve městě.

Až vystoupíte na Emu, všimněte si vyvěrajících obláčků plynů s oxidem siřičitým. Halda ve svých útrobách neustále pracuje, hoří a vytváří vzácné nerosty. Její povrch je teplý – šáhněte si! Aby ne, když vnitřní teplota dosahuje až 1 500 stupňů! Žádný div, že jižní, dosud prohořívající straně, dominuje subtropické klima s celoročně rostoucí trávou.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více