Galerie výtvarného umění v Ostravě

Galerie výtvarného umění v Ostravě

Koho by napadlo, že přesně mezi Stodolní ulicí a výstavištěm Černá louka funguje kulturní zařízení natolik prestižní, jakým bezesporu je Galerie výtvarného umění v Ostravě? Zdejšími sbírkami českého a evropského výtvarného umění i architektury 19. a 20. století se ostatně během pobytu v hotelu Mercure Ostrava můžete pokochat i vy. Ke galerii z něho dojdete za 12 minut.


K nejzajímavějším exponátům, které v galerii uvidíte, patří díla starých mistrů jako Albrecht Dürer, Václav Hollar, Rembrandt van Rijn nebo Francisco Goya. Z českých umělců 19. století nepropásněte Josefa Mánesa, Vojtěcha Hynaise, Františka Ženíška, Václava Brožíka, Mikoláše Alše, Josefa Václava Myslbeka, Antonína Chittussiho, Luďka Marolda či folkloristu Jožo Úprku.


Bohatě jsou zastoupeni tvůrci, formující způsob vnímání minulého století. Nechybí mezi nimi jména Bohumil Kubišta, Emil Filla, Václav Špála, Karel Čapek, Jan Zrzavý, Toyen, Karel Nepraš a Jiří Načeradský. Důležitou součástí galerijní kolekce je i mapování umění regionů Severní Moravy a Slezska.


Výjimečná výtvarná galerie ve výjimečném domě


Historie instituce se začala psát v roce 1923 ve formě Spolku pro vystavění a udržování výstavního pavilonu v Moravské Ostravě. Svůj současný status krajské galerie získala o 29 let později, což z ní činí nejstarší galerii slezské metropole.


Ostravská Galerie výtvarného umění představuje veřejnosti své poklady ve stejně skvostném Domě umění. Funkcionalistická a konstruktivistická budova z režné cihly dokonale symbolizuje vizuální podobu zdejšího průmyslového kraje a k poskytnutí zázemí pro umělecké výstavy je jako stvořená.

Informace o události:

www.gvuo.cz

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více