
Fulnek
Přestože Fulnek nabízí několik zajímavých míst a ve svém nejbližším okolí řadu možností k příjemným procházkám, navždy zůstane spjat především s osobností Jana Ámose Komenského. Město 30 kilometrů od hranic Ostravy je ideálním cílem k odpolednímu výletu za kulturou i přírodou.
Učitel národů ve Fulneku pobýval od roku 1618, kdy dělal správce Jednoty bratrské. Zároveň tu stvořil mapu Moravy a fiktivní stížnosti chudých ke Kristu zvané Listové do nebe. V roce 1621 však musel – vzhledem ke své podpoře povstání českých stavů – prchnout před vojskem císaře Ferdinanda II.
S fulneckým pobytem Comenia se můžete podrobně seznámit v Památníku Jana Amose Komenského ve Fulneku.
Ve Fulneku nebyl jenom Komenský
Nejvýznamnější architektonickou památkou ve městě je renesanční zámek Fulnek. Zahrnuje Dolní a Horní zámek, hospodářské budovy a zámecký park. V současnosti probíhá jeho rekonstrukce a veřejnosti není bohužel přístupný.
Další fulneckou pamětihodností je mimořádně hodnotný kostel Nejsvětější Trojice v areálu bývalého kláštera augustiniánů kanovníků. Jedná se o jednu z umělecky nejdůležitějších barokních staveb na severovýchodní Moravě. Nad hlavním oltářem ukrývá údajně zázračný obraz Panny Marie Pomocné (Fulnecké) z roku 1678.
Až do Fulneku během pobytu v Ostravě přijedete, neopomeňte ani unikátní barokní kašnu na náměstí, Černou věž a kostel svatého Josefa na místě zaniklého kapucínského kláštera. K rozhledně Olšová dojdete z podzámčí asi za 3 hodiny pohodlnou chůzí.