Fulnek

Fulnek

Přestože Fulnek nabízí několik zajímavých míst a ve svém nejbližším okolí řadu možností k příjemným procházkám, navždy zůstane spjat především s osobností Jana Ámose Komenského. Město 30 kilometrů od hranic Ostravy je ideálním cílem k odpolednímu výletu za kulturou i přírodou.

Učitel národů ve Fulneku pobýval od roku 1618, kdy dělal správce Jednoty bratrské. Zároveň tu stvořil mapu Moravy a fiktivní stížnosti chudých ke Kristu zvané Listové do nebe. V roce 1621 však musel – vzhledem ke své podpoře povstání českých stavů – prchnout před vojskem císaře Ferdinanda II.

S fulneckým pobytem Comenia se můžete podrobně seznámit v Památníku Jana Amose Komenského ve Fulneku.

Ve Fulneku nebyl jenom Komenský
Nejvýznamnější architektonickou památkou ve městě je renesanční zámek Fulnek. Zahrnuje Dolní a Horní zámek, hospodářské budovy a zámecký park. V současnosti probíhá jeho rekonstrukce a veřejnosti není bohužel přístupný.

Další fulneckou pamětihodností je mimořádně hodnotný kostel Nejsvětější Trojice v areálu bývalého kláštera augustiniánů kanovníků. Jedná se o jednu z umělecky nejdůležitějších barokních staveb na severovýchodní Moravě. Nad hlavním oltářem ukrývá údajně zázračný obraz Panny Marie Pomocné (Fulnecké) z roku 1678.

Až do Fulneku během pobytu v Ostravě přijedete, neopomeňte ani unikátní barokní kašnu na náměstí, Černou věž a kostel svatého Josefa na místě zaniklého kapucínského kláštera. K rozhledně Olšová dojdete z podzámčí asi za 3 hodiny pohodlnou chůzí.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více