Františkánská zahrada v Praze

Františkánská zahrada v Praze

Jedinečná oáza klidu a zeleně v srdci hlavního města – Františkánská zahrada láká během procházek stověžatou matičkou k posezení a odpočinku. Stačí, abyste se v rámci pobytu v Praze toulali v prostoru mezi Václavákem a Národní třídou. Jen musíte trochu hledat, na první pohled ji neuvidíte.

Františkánská zahrada se totiž nachází uprostřed rozsáhlého vnitrobloku domů. Ze severní strany ho lemuje Jungmannovo náměstí, z východní se táhne spodní polovina Václavského náměstí, z jižní strany ulice Vodičkova a Palackého a na západní straně ho uzavírá Jungmannova ulice. Vstup do zahrady je možný pasáží Alfa v paláci U Stýblů, pasáží Světozor, pasáží z Palackého ulice, pasáží Teta vedle domu Mozarteum a také průchodem z Jungmannova náměstí.

Dobře utajený chrám Panny Marie Sněžné

Hlavní dominantou Františkánské zahrady je „neviditelný“ kostel Panny Marie Sněžné založený roku 1347 císařem Karlem IV. Přes svou výšku takřka 32 metrů, což jej řadí mezi nejvyšší chrámové stavby metropole, není z okolních ulic kvůli sousední zástavbě prakticky vidět. Pokochat se jeho monumentalitou můžete právě z Františkánské zahrady.

Ke svatostánku přiléhá františkánský klášter, iniciovaný ve stejném roce, byť původně jako klášter řádu karmelitánů. Jeho součástí se tehdy stala i zahrada, v 18. století upravená do podoby ozdobného parku s kaplí. Za 2. světové války tady nacisté zřídili požární nádrž a v roce 1950 se Františkánská zahrada otevřela pro širokou veřejnost. To už mniši samozřejmě byli pryč.

Sochy Františkánské zahrady a další výzdoba

Dnes si lze ve Františkánské zahradě sednout na některou z četných laviček, děti se vyřádí na dětském hřišti, pohodovou atmosféru vytvářejí i živé ploty a růže, bylinářská zahrádka, vodotrysk a čtvercový pavilón. Sochařskou výzdobu zahrady zastupuje sousoší s pítkem Divoženky a Poletuchy od Josefa Klimeše, výzdoba fontány Chlapec s mušlí a Ezop od Stanislava Hanzíka a brána s výjevy ze života sv. Františka od Petra Císařovského.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více