Dunajské luhy

Dunajské luhy

Zatímco na jednu stranu se od Bratislavy zvedají malebné svahy Malých Karpat, na opačné straně Dunaj vytváří podivuhodné území plné mokřadů, jezírek, slepých ramen a lužních lesů. Vítejte v Chráněné krajinné oblasti Dunajské luhy.

Táhne se podél druhé nejdelší evropské řeky od areálu rafinérie Slovnaft na jižním okraji Bratislavy až k Velkolélskému ostrovu poblíž Komárna. Zabírá 122,84 kilometrů čtverečních na území tří slovenských krajů (Bratislavského, Trnavského a Nitrianského). Od Kľúčovského ramene v Zátonském lese to je kousek na termální koupaliště ve Veľkém Mederu.

Za připomenutí stojí, že součástí oblasti je také Žitný ostrov, s rozlohou 1 600 kilometrů čtverečních největší říční ostrov na starém kontinentu. A lemuje ji také vodní dílo Gabčíkovo včetně přehradního jezera Hrušov a Dunajského kanálu.

Využijte čas v Bratislavě k procházkám Dunajskými luhy
Během pobytu v Bratislavě se však nejrychleji dostanete do části Dunajských luhů mezi obcí Rusovce a Rovinka. Díky několika turistickým stezkám se tady můžete toulat po březích četných dunajských ramen, z ptačích pozorovatelen sledovat rozmanité druhy ptactva a v klidu se kochat zádumčivou hladinou Čunovského jezera.

V Rusovcích vás čeká nádherný neogotický zámeček z poloviny 19. století (dnes bohužel nevyužívaný) se zámeckým parkem a amfiteátrem. Za vidění stojí i starořímské opevnění Gerulata z počátku našeho letopočtu.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více