Dunajská Streda, tip na výlet třeba v sobotu

Dunajská Streda, tip na výlet třeba v sobotu

Hlavní město Žitného ostrova Dunajská Streda sice v centru nabízí bizarní kombinaci historických památek a socialistických paneláků, ovšem kvůli tomu se sem během pobytu v Bratislavě nežeňte. Zaměřte se spíše na zdejší lázně, zajímavosti v okolí a okruh Slovakiaring pro automobilové závody.

Dunajská Streda leží asi 45 kilometrů od vnitřní Bratislavy. Majestátní Dunaj se valí chráněnou krajinnou oblastí Dunajské luhy asi 12 kilometrů jižně, jeho rameno Malý Dunaj teče 9 kilometrů severovýchodně. K přepravě lze využít hlavní silnici č. 63 (E575), nebo železniční trať směrem na Komárno.

Formování Dunajské Stredy spadá do období vlády uherského krále Štěpána I. Na přelomu 10. a 11. století nařídil vybudování křesťanského kostela v obci Szerdahely, kde se měly konat bohoslužby i pro blízké okolní usedlosti. Dekret, utvářející z Dunaszerdahely jednotné městečko, vydal král Zikmund Lucemburský v roce 1405.

Na co natrefíte při toulkách Dunajskou Stredou

V Dunajské Stredě se i přes turbulentní minulost dochovalo několik pamětihodností. Patří k nim gotický kostel sv. Juraja, Vermesova vila, zámeček biskupa Kondého a vojenský cintorín z první světové války. Na místě zničené tzv. Velké synagogy dnes stojí památník holocaustu.

Největší pozornost ovšem Dunajská Streda přitahuje svým termálním koupalištěm s rozsáhlým akvaparkem. Využívá se v něm voda s vysokou koncentrací minerálních látek a teplotou až 57 °C z vrtu vyvěrajícího z hloubky 1 600 metrů. Součást areálu tvoří saunový svět, tobogány a další atrakce.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více