Dunaj v Bratislavě

Dunaj v Bratislavě

Už na první pohled je Dunaj výjimečnou řekou. A to v Bratislavě pořád ještě nenabral svou největší sílu, kterou se pyšní na dalších stovkách kilometrů své poutě směrem k Černému moři. V hlavním slovenském městě ho přetíná pětice mostů, lemují ho význačné památky a turisté se po něm mohou proplout vyhlídkovou lodí až k Devínu a soutoku s Moravou.

Možná vás při pohledu na dunajskou hladinu během pobytu v Bratislavě ani nenapadne, že jako jediná řeka na světě protéká přes desítku států. Slovensko je třetím z nich a právě pohlcením nejdelší moravské řeky pod starobylým hradištěm 9 kilometrů před dálničním mostem Lafranconi jeho cesta územím našich východních sousedů začíná.

Jako druhý následuje nejslavnější z mostů – Slovenského národného povstania, o 20 let starší a s restaurací UFO v hlavici pylonu ve výšce 80 metrů. Za ním se přes řeku táhne Starý most, nejstarší dochovaný most přes Dunaj v Bratislavě. Nejnovější je naopak most Apollo, zprovozněný v roce 2005. Posledním (z hlediska umístění) z kvinteta dunajských mostů je dvoupatrový Prístavný most.

Břehy Dunaje v Bratislavě

K významným bodům podél Dunaje patří kromě zmiňovaného Devína také Botanická zahrada Univerzity Komenského, Slovenské archeologické muzeum, Bratislavský hrad, Slovenská národní galerie, výstaviště Incheba či Slovenské národní muzeum. Z řady rekreačních a zábavních lokalit je třeba jmenovat sad Janka Kráĺa, nákupní galerii Eurovea, Park kultury a oddechu nebo pláže u Karloveského ramena.

Jižně od bratislavského přístavu a chemického areálu Slovnaftu se Dunaj v chráněné krajinné oblasti Dunajské luhy rozlévá do spleti ramen, kanálů a jezírek (Chorvátské rameno dokonce bloudí mezi paneláky sídliště Petržalka). A zároveň jeho proud zpomalují vodní díla Hrušov a Gabčíkovo…

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více