Důl Michal

Důl Michal

Důl Michal, aneb s hajerem za lutňami a plajgry

Dvojitý rotační měnič, turbokompresory, elektrické těžní stroje – zveme vás za mizející havířskou romantikou, na návštěvu ostravského dolu Michal. Vydejte se z hotelu Mercure alespoň trochu okusit podmínky, v nichž poslední dvě století pracovali horníci zdejšího revíru. Helmy nechte zavěšené na pokoji.
Prohlídková trasa dolu Michal (v letech 1945 až 1989 zvaného Petr Cingr) představuje ve třech okruzích to nejzajímavější z nadzemní části celého areálu. Dolů bohužel nesfáráte, těžební jáma je v celé hloubce 670 metrů kompletně zasypaná – svému účelu přestala sloužit již v roce 1994.
Přesto vás v Michálkovicích, kde důl od roku 1843 v různém rozsahu fungoval, čekají jedinečné zážitky. Uvidíte známkovnu, řetízkové šatny, výdejnu svačin, lampovnu či cechovnu. Jádrem národní kulturní památky důl Michal je samozřejmě těžní budova s věží, ovšem i třídírna či strojovna včetně mostových jeřábů rozhodně stojí za prohlídku.

Z hotelu Mercure Ostrava za tajemstvím dolu

Pokud se o téma zajímáte hlouběji, rozhodně si nenechte ujít expozici důlního měřictví, první pomoci a kanceláře geologa. Další variantou poznání areálu dolu Michal je venkovní procházka za kotelnou, stolárnou, dřevištěm, peterskou haldou až ke gigantickým tlakovým nádobám z karvinského dolu Barbora a portálu štoly do jámy Petr. Na děti čekají modely ze stavebnice Merkur a herna.
Až budete ubytováni v Ostravě, důl Michal určitě nevynechejte. Není to zas až tak daleko, autobusem na zastávku Michálkova, vedle níž se nachází také parkoviště pro osobní automobily. Otevřeno je po celý rok, od října do března se prohlídky konají pouze v předem určených, omezených časech. Objednat lze i noční exkurzi.

 

Informace o události:

www.dul-michal.cz

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více