Dobřany, dobré místo na výlet

Dobřany, dobré místo na výlet

Prvním městečkem jižně od Plzně jsou Dobřany, domov necelých 7 tisíc obyvatel. Prohlídku několika zdejších pěkných památek můžete spojit s výletem do blízkého lesoparku. A jen o kousek dál se pokocháte výhledem do kraje z rozhledny Křížový vrch.

Do Dobřan lze ze západočeské metropole přijet vlakem, pohodlnější je však použít osobní automobil a zaparkovat ho na náměstí T. G. M. s hezkou pseudobarokní kašnou. Přímo na něm stojí původně gotický, později barokně přestavěný chrám svatého Mikuláše se samostatnou kostelní věží.

Naproti němu se nachází kostel svatého Víta z let 1727 až 1734 s překrásným dvouoltářem svatého Víta a svatého Jana Nepomuckého od Matěje Václava Jäckela. Ve svatostánku se ukrývá městská galerie se stálou expozicí Dobřanské baroko a pravidelnou výstavou obrazů malíře Oty Janečka.

Toulky naučnou stezkou Lesopark Martinská stěna
Mezi oběma církevními stavbami začíná naučná stezka Lesopark Martinská stěna. Zhruba za 200 metrů překonává řeku Radbuzu po kamenném mostu z 16. století, po kterém však prý projížděl už Jan Žižka. Vyniká svou barokní úpravou a především zalomenou osou a různou šířkou.

Po naučné stezce se dostanete do malebného lesíka s řadou odpočinkových míst, laviček, lávek, informačních cedulí, tajuplných zákoutí a jiných zajímavých míst. Kromě toho zde najdete skalní vyhlídku, kříž smíření, pomník spisovatele H. Lönse či kapli Čtrnácti svatých pomocníků v nouzi.

A když už z hotelu Ibis Plzeň do Dobřan vyrazíte, vyšlápněte si i na nedalekou rozhlednu Křížový vrch, případně se zastavte ve westernovém městečku Halter Valley u Dnešnic.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více