Dětská železnice Gyermekvasút

Dětská železnice Gyermekvasút

Železniční trať Gyermekvasút není jen tak obyčejnou úzkorozchodnou dráhou. Už název (česky „Dětská železnice“) nasvědčuje, že se jedná o něco výjimečného. Provoz této největší dětské dráhy na světě zajišťují výhradně děti a řadí se mezi nejoblíbenější turistické atrakce v Budapešti.

Gyermekvasút najdete na západě města ve čtvrti János-hegy, která představuje oblíbenou odpočinkovou lokalitu maďarské metropole. Počáteční zastávka Szechenyi-hegy se nachází poblíž horní stanice ozubnicové dráhy a také konečná Hűvösvölgy je dobře dostupná městskou hromadnou dopravou – tedy i z hotelů Mercure, Novotel, Ibis a Sofitel Budapešť.

Železnice Gyermekvasút zaujme i vedením v obtížném terénu. Nechybí tunel, nejvyšší sklon činí 32 promile a rychlost vlaků nesmí přesáhnout 20 kilometrů za hodinu. V okolí se nachází kromě vyhlídkové věže Erzsébet-kilátó i několik dalších rozhleden a také zoo Budakeszi Vadaspark.

Historie dětské dráhy Gyermekvasút

O vzniku dráhy Gyermekvasút se rozhodlo v roce 1947, kdy byla stavba dětských drah ve východním bloku celkem běžnou záležitostí. Zahájení provozu na 11 kilometrů dlouhé trase proběhlo roku 1950. Dráze, na jejímž budování se výrazně podíleli maďarští mládežníci, se původně říkalo „pionýrská“. Zájem turistů o ni začal klesat v 80. letech, po renovaci začátkem 90. let návštěvnost opět rostla.

Železniční dráha Gyermekvasút měla původně vzdělávat budoucí železničáře, děti ve věku 10 až 15 let. Pionýři zajišťovali provozu dráhy za dohledu dospělých odborníků a – tento status vydržel dráze až do současnosti. V muzeu jsou kromě exponátů z historie trati instalovány interaktivní prostředky pro trénování paměti dětí.

Pravidelný provoz na železnici Gyermekvasút funguje v letní sezóně denně, od září do dubna se nejezdí v pondělí. Kromě tradičních dieselových vlaků po ní jezdí v určitých termínech též vlaky nostalgické.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více