Citadela

Citadela

Kousek na jihovýchod od hradního vrchu Várhegy se vypíná další kopec Gellért-hegy, významným způsobem reflektující rozmanité dějiny maďarského národa. Jeho vrchol zdobí mohutná pevnost zvaná Citadela, která dohlížet na blízký hrad a také se z ní střílelo na Budapešť a její obyvatele.

Citadelu nechal jako symbol habsburské moci vybudovat císař František Josef I. Stavbu 220 metrů dlouhého a 60 metrů širokého komplexu vedl v letech 1851 až 1854 Julius Jacob von Haynau. Celá kopa děl mířících ze zdí o mocnosti 4 metry na město naštěstí nebyla v boji nikdy použita. V roce 1897 vojáci Citadelu i s artilerií opustili.

Bohužel nikoliv natrvalo, což potvrdily události druhé světové války (řádili tady nacisté) a maďarského povstání roku 1956, kdy odsud na maďarskou metropoli pálily sovětské tanky.

Kochejte se rozhledem od Citadely
Dnes je Citadela významnou turistickou atrakcí, od roku 1987 dokonce zařazenou na seznam světového dědictví UNESCO. Její terasa poskytuje nádherný výhled na Budapešť a prohlédnout si tady můžete i malé vojenské muzeum.

Před areálem Citadely se vypíná 14 metrů vysoká, bronzová socha Svobody (Szabadság-szobor) od Zsigmonda Kisfaludiho Strobla z roku 1947. Zobrazuje bohyni Niké s palmovou ratolestí a dvojící dalších soch evokujících pokrok a boj se zlem. Díky 26metrovému podstavci patří neodmyslitelně k budapešťskému panoramatu.

K Citadele se během ubytování v Budapešti dobře dostanete s pomocí metra (stanice Szent Gellért tér na zelené lince M4). Gellértova hora s lavičkami, kavárnami, Gellértovou sochou a jeskyní, dětskými hřišti či navazujícími lázněmi Rác, Rudas a Gellért navíc představuje ideální místo k procházkám.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více