Chrám sv. Matyáše v Budapešti

Chrám sv. Matyáše v Budapešti

K symbolům Budapešti patří i chrám sv. Matyáše (Mátyás-templom), jedna z nejvýznamnějších sakrálních staveb celého Maďarska. Své pojmenování odvozuje od slavného krále Matyáše Korvína (1443-1490), zasvěcen je ovšem Nejsvětější Panně Marii. Kromě nádherné výzdoby interiéru si z něj užijete krásný výhled na velkou část města.

Chrám sv. Matyáše se pyšně vypíná na náměstí Szentháromság v severní části Hradního vrchu (Várhegy). Na náměstí se vedle něj tyčí také jezdecká socha svatého Štěpána a Morový sloup, památka na poslední mor na starém kontinentu. Navazuje na něj obdivovaná Rybářská bašta.

Dějiny chrámu svatého Matyáše
Využijte pobytu v Budapešti a vydejte se do svatostánku, jehož historie začala už v roce 1255. Tehdy nahradil kostelík založený králem Štěpánem plných 240 let před tím, srovnaný se zemí Mongoly. Běh času s chrámem smýkal jako na houpačce a v průběhu staletí byl často přestavován. Osmanští Turci z něj udělali mešitu, v 19. století zažil korunovaci Františka Josefa I. za uherského krále a Němci v něm za 2. světové války měli kuchyň.

Současnou novogotickou podobu získal chrám během rozsáhlé rekonstrukce mezi roky 1873 a 1896.

Co uvidíte v Matyášově chrámu
Od té doby má svou nezaměnitelnou podobu charakterizovanou bělostnými zdmi, červenou střechou a vysokou Matyášovou věží. Pýchou Matyášova chrámu však jsou dvojitý sarkofág krále Bély III. a jeho ženy Anežky ze Châtillonu, krypta s historickou klenotnicí a oltář s neogotickým triptychem.

Nezvykle barevný interiér zdobí též Loretánská kaple se sochou Panny Marie z červeného mramoru, rytířský sál, relikvie a královské dokumenty sv. Štěpána, Vojtěcha III. a sv. Emericha. A v chrámovém muzeu můžete obdivovat královské roucho a kopii korunovačních klenotů.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více