Český Těšín

Český Těšín

Je to jedno z nejmladších a nejvýchodněji položených měst u nás. Pochází odsud tak rozdílné osobnosti jako spisovatel Ludvík Aškenazy, herec Jaromír Hanzlík, hokejista Luděk Čajka nebo zlosyn Radovan Krejčíř. Má vlastní horninu (těšínit) i květinu (hvězdnatec zubatý). Řeka Olše ho půlí vedví. Vítejte v Českém Těšíně.


Přestože leží na Moravě, necelých 50 kilometrů od hotelu Mercure Ostrava Center.


Vznik Českého Těšína se datuje do roku 1920, kdy došlo k rozdělení města Těšína mezi dva nově se rodící státy. Západní, rozvinutější a průmyslovější část západně od Olše připadla Československu, východní část s řadou historických památek se stala součástí Polska.

Dnes obě poloviny spojuje most Družby a moderní most z ulice Střelniční. Velice příjemná je procházka po nábřeží Míru od jednoho k druhému. A pěkné odpoledne slibují také Masarykovy sady s hřištěm pro nejmenší.

Tipy na aktivity napříč Českým Těšínem

Východněji než Český Těšín najdete už jenom Třinec a Jablunkov. Jižně od něj se zvedají kopce Moravsko-slezských Beskyd v čele s Ropicí (1 083 m n. m.), západním směrem přímou cestu do Havířova komplikuje vodní nádrž Těrlicko. Dobrou dopravní obslužnost zajišťuje dálnice D48 z Frýdku-Místku a hlavní železniční trať z Karviné.

Výpravní budova českotěšínského nádraží je ostatně jednou z mála architektonicky hodnotných staveb města. Zařadit k nim lze ještě kostel Božského Srdce Páně, Fuldovu vilu, bývalou synagogu či kulturní a společenské středisko Střelnice. Kromě toho můžete navštívit Muzeum Těšínska, muzejní knihovnu Silesia a Hasičské muzeum.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více