
Český Těšín
Je to jedno z nejmladších a nejvýchodněji položených měst u nás. Pochází odsud tak rozdílné osobnosti jako spisovatel Ludvík Aškenazy, herec Jaromír Hanzlík, hokejista Luděk Čajka nebo zlosyn Radovan Krejčíř. Má vlastní horninu (těšínit) i květinu (hvězdnatec zubatý). Řeka Olše ho půlí vedví. Vítejte v Českém Těšíně.
Přestože leží na Moravě, necelých 50 kilometrů od hotelu Mercure Ostrava Center.
Vznik Českého Těšína se datuje do roku 1920, kdy došlo k rozdělení města Těšína mezi dva nově se rodící státy. Západní, rozvinutější a průmyslovější část západně od Olše připadla Československu, východní část s řadou historických památek se stala součástí Polska.
Dnes obě poloviny spojuje most Družby a moderní most z ulice Střelniční. Velice příjemná je procházka po nábřeží Míru od jednoho k druhému. A pěkné odpoledne slibují také Masarykovy sady s hřištěm pro nejmenší.
Tipy na aktivity napříč Českým Těšínem
Východněji než Český Těšín najdete už jenom Třinec a Jablunkov. Jižně od něj se zvedají kopce Moravsko-slezských Beskyd v čele s Ropicí (1 083 m n. m.), západním směrem přímou cestu do Havířova komplikuje vodní nádrž Těrlicko. Dobrou dopravní obslužnost zajišťuje dálnice D48 z Frýdku-Místku a hlavní železniční trať z Karviné.
Výpravní budova českotěšínského nádraží je ostatně jednou z mála architektonicky hodnotných staveb města. Zařadit k nim lze ještě kostel Božského Srdce Páně, Fuldovu vilu, bývalou synagogu či kulturní a společenské středisko Střelnice. Kromě toho můžete navštívit Muzeum Těšínska, muzejní knihovnu Silesia a Hasičské muzeum.