Čertovka

Čertovka

„Ta ženština ďábelská právala, klejíc a pěstí hrozíc, ve strouze na dohled mlýnům malostranským. Výrostci z širokého okolí častovali ji posměšky, bábou čertovskou ji zvali a dokonce na dům její sedmero pekelníků namalovali. I to nešťastnici natolik rozlítilo, že jako posedlá vyváděla, až rozum stát zůstával, a lidé ustrašeni dveře na petlice zavírali. Strouhu začali vbrzku jako Čertovku nazývati.“

Legenda o pojmenování pražské Čertovky z konce 19. století posiluje romantičnost tohoto vltavského kanálu, jehož vybudování o 700 let dříve měli na svědomí Johanité. Náhon sloužil k napájení mlýnů, z nichž se do současnosti dochoval renesanční mlýn Velkopřevorský s dřevěným kolem, mlýn Zlomkovský (Wendlingerovský) a mlýn Huť.

Čertovka se představuje

Čertovka měří 740 metrů. Začíná u Říční ulice vedle mostu Legií, kam vodu přivádí štola ze Smíchovského zdymadla. Do Vltavy vtéká za Karlovým mostem mezi Pinkasovým palácem a Hergetovou cihelnou, ve které dnes funguje Franz Kafka muzeum.

Pražské Benátky, jak se Čertovce díky romantickému vzhledu a určité podobnosti se slavným italským městem někdy říká (proto také na její okraj vplouvá výletní loď), odděluje od Vltavy ostrov Kampa. Ukrývá nádherný park, Lichtenštejnský palác, dětské hřiště, několik roztomilých uliček a Muzeum Kampa v areálu bývalých Sovových mlýnů.

Západně od Čertovky se ve své velkoleposti předhánějí paláce a chrámy Malé Strany.

Kromě Karlova mostu Čertovku přetíná šestice mostků a lávek. Ve spojení s řadou pěších cest vytvářejí nespočet možností k toulání jednou z nejmalebnějších lokalit naší metropole. Všimli si toho ostatně i filmaři a natočili tady snímky Chobotnice z druhého patra, Amadeus či Mission Impossible.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více