Brušperk a jeho drobné starožitnosti

Brušperk a jeho drobné starožitnosti

Chcete-li poznat podivuhodnou zemědělsko-průmyslovou krajinu jižně od Ostravy, vydejte se z hotelu Mercure Ostrava Center do Lašského Betlému. Tak se také nazývá město Brušperk, ve kterém se díky ekonomické stagnaci v 19. století zachovala rázovitá, dnes již unikátní maloměšťanská architektura severomoravského typu.

Nenechte si proto ujít procházku městskou památkovou zónou Brušperka. Na náměstí J. A. Komenského objevíte sochu Jana Nepomuckého a památník spisovatele Vojtěcha Martínka (narodil se tady 11. dubna 1887). Velké kulturní hodnoty dosahuje monumentální kostel svatého Jiří s věží vysokou 43 metrů a s výklenkovými kaplemi křížové cesty z roku 1781 v ohradní zdi.

Brušperský mlýn a další turistické atrakce
Na kopci u hřbitova nad městem stojí bývalý větrný mlýn holandského typu z první poloviny 19. století. Na pahorku nad protější stranou Brušperku skýtají příjemné místo k odpočinku i rozhledu boží muka zasvěcená svatému Markovi.

Do Brušperku se během ubytování v Ostravě dostanete po silnicích č. 58 a č. 486 ve směru na Hukvaldy, nebo sjezdem č. 49 z dálnice D56 do Frýdku-Místku. Cesta vám zabere kolem 25 minut. V blízkém brušperském okolí navíc můžete navštívit renesanční zámek Stará Ves nad Ondřejnicí, projít se parkem u zámku Trnávka či se pokochat výhledy z rozhledny Okrouhlá nad Staříčem.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více