Bruck an der Leitha

Bruck an der Leitha

Rakouské město Bruck an der Leitha (česky „Most na Litavě“) není sice se svými sedmi tisícovkami obyvatel nijak velké, přesto se stalo lákadlem pro řadu obyvatel slovenské metropole. Jejich pozornost si vysloužilo památkami v čele se zámkem, kostelem a opevněním s baštami, akvaparkem a také pěknou okolní přírodou.

Za poklidnou, historizující atmosférou Bruck an der Leitha se můžete během dovolené v Bratislavě vydat i vy. Toto hlavní město spolkové země Dolní Rakousko se od ní rozkládá asi 30 kilometrů na řece Litavě, která se o něco dále vlévá do Dunaje a proslavila se v 19. století jako dělící linie mezi Rakouskem a Uherskem.

Dějiny Bruck an der Leitha se začaly psát kolem roku 800. Místní tvrz tvořila ochranu před uherskými výboji a později město muselo čelit i osmanskému nátlaku – vítězství nad Turky v roce 1692 připomíná morový sloup na náměstí. Do zdejšího významného tábora pro císařskou armádu byl za první světové války přesunut i pluk s dobrým vojákem Švejkem.

Zámek a akvapark v Bruck an der Leitha

Na místě hradu v průběhu staletí vyrostl pěkný zámek Prugg. Od roku 1546 se jedná o sídlo rodu Harrachů a není přístupný veřejnosti, ovšem navazující rozlehlý a krásně upravený park si rozhodně projděte.

Asi největší atrakci Bruck an der Leitha představuje rozsáhlý vodní svět, otevřený od začátku května až do září. Zahrnuje několik bazénů se solárně vyhřívanou vodou, protiproud, skokanské můstky, vířivky, masážní trysky, tobogán, klouzačku a brouzdaliště. Užijí si tady sportovní plavci i rodiny s malými dětmi.

Bruck an der Leitha též slouží jako startovací místo pro cesty do malebného Litavského pohoří a k 10 kilometrů vzdálenému Neziderskému jezeru. Pyšní se ojedinělou faunou i flórou a lze se po něm projet zapůjčenou loďkou.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více