Břehy Balatonu

Břehy Balatonu

Pobřeží Balatonu je druhým nejoblíbenějším turistickým cílem v Maďarsku. Kromě koupání v termálních pramenech lze využít pláže s čistou vodou, vyhlídkové plavby parníkem či vyzkoušet vodní sporty v čele s jachtingem. Bují zde noční život a další zábava spojená s mnoha atrakcemi zahrnujícími kluby, bary a diskotéky. Děti se můžou těšit na klouzačky, tobogány a rozmanitá hřiště. A ze Székesfehérváru to sem je cobydup.

Balatonské jezero se nachází uprostřed západní části Maďarska pod pohořím Bakony. Nejblíže k Székesfehérváru leží jeho severovýchodní část. Z hotelu Novotel sem pojedete po dálnici M7 asi 30 minut, využít lze také vlakové spojení.

Balaton je poměrně mladé jezero, které vznikalo před 15 tisíci lety postupným spojováním malých jezírek v protáhlé kotlině. K vodní dopravě ho využívali už staří Římané, skutečný rozvoj turistického ruchu se pojí s objevem léčivých vývěrů počátkem 18. století, kdy vznikly lázně Balatonfüred. Právě odsud roku 1846 vyrazil na hladinu první parník, o 21 let později došlo k založení prvního jachtařského klubu a brzy nato se jako houby po dešti začaly objevovat první plovárenské areály.

Jak na koupání a zábavu u Balatonu

Díky své malé hloubce kolem 3 až 4 metrů se Balaton velice dobře prohřívá. Nejvhodnější období ke koupání představují letní měsíce, kdy se teplota vody pohybuje nad 22 stupni a na přelomu července a srpna dokonce atakuje 28 stupňů. Lodní doprava jezdí v omezeném množství i na jaře a na podzim.

Székesfehérvár vytváří skvělou výchozí pozici pro návštěvu Balatonu i v případě, že holdujete rybaření – není problém zde ulovit dokonce sumce. Na své si během lidových slavností přijdou zájemci o tradiční folklór a zásluhou četných cyklostezek nebudou ošizeni ani milovníci cyklistiky.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více