Bratislavský hrad

Bratislavský hrad

Již v devátém století stálo na místě dnešního Bratislavského hradu opevněné hradiště. Po dlouhém vývoji však lze teprve nyní konstatovat, že jeden ze symbolů Bratislavy i celého Slovenska konečně získal podobu, odpovídající jeho prestiži.

Bratislavský hrad vzkvétal v závislosti na významu, který si Bratislava vydobyla v rámci Uher. To znamená, že to s ním bylo jako na houpačce.

Uherský král Zikmund Lucemburský například prohlásil Bratislavu za hlavní město a tím význam areálu výrazně stoupl. Z této éry se však bohužel dochovala jen nádherná reprezentační Zikmundova brána. Celé století po smrti lucemburského vládce hrad naopak chátral.

Maxmilián II. se zde nechal korunovat uherský králem, 45 let poté tady byly uloženy korunovační klenoty. Ferdinand II. odmítl během své korunovace v hradu, kvůli jeho zbídačenému vzhledu, bydlet.

Za Marie Terezie proběhly význačné stavební úpravy. Obléhal ho Napoleon a roku 1811 zcela vyhořel. Rekonstrukce do dnešní podoby se uskutečnila mezi lety 1956 a 1968.

 

Za poznáním hradu v Bratislavě

Návštěva a prohlídka Bratislavského hradu je ideálním způsobem využití volného času při pobytu v Bratislavě. Kromě vycházek po hradním parku a krásné vyhlídky na Dunaj můžete obdivovat charakteristický královský palác, expozici Slovenského národního muzea či základy velkomoravské baziliky. V areálu se nacházejí také kanceláře poslanců slovenské Národní rady.

Hlavním vstupním bodem na Bratislavský hrad je Vídeňská brána. Z hotelu Mercure Bratislava Centrum se k ní dostanete městskou hromadnou dopravou (hned u ní zastavuje autobus). Zajímavostí je, že hradní kopec protíná tramvajový tunel, začínající přímo u hotelu Ibis Bratislava. Příjemnou procházkou od něj k hradu též dojdete.

Bratislavský hrad je otevřený celoročně a dospělí platí vstupné 7 eur.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více