Bory Székesfehérvár

Bory Székesfehérvár

Víte, kterému místu na starém kontinentu se říká „evropský Tádž Mahal“? Která budova, postavená jednou osobou, si zasloužila zápis v Guinnessově knize rekordů jako největší na světě? Kterou lokalitu během pobytu v Székesfehérváru nesmíte vynechat? Vítejte na hradě Bory, jedinečném památníku manželské lásky a uměleckých snů.

Na začátku stál tak trochu šílený nápad vybudovat dostatečně rozsáhlé a kvalitní zázemí pro kulturní aktivity své rodiny. A tak si maďarský architekt a sochař Jenő Bory vytáhl rukávy, plivnul do dlaní – a začal stavět. Sám, bez cizí pomoci vytvořil mezi roky 1923 a 1959 (kdy zemřel) jedinečný komplex k bydlení, tvůrčí činnosti a nakonec ho otevřel i tisícům návštěvníků.

Co nabízejí Bory v Székesfehérváru

Bory dostaly podobu romantického hradu o celkové výšce 30 metrů. Sedm věží, třicítku pokojů a stylovou zahradu zaplňují sochy, obrazy, starožitnosti, reliéfy, fontány a další umělecká díla. O neuvěřitelné propracovanosti areálu svědčí historická arkáda se sochami význačných osobností dějin v čele s legendárním uherským náčelníkem Almošem, králem Matyášem Korvínem, nebohým Ludvíkem Jagellonským a císařem Ferdinandem I. Habsburským.

Hrad Bory se nachází v nenápadné čtvrti Stoličného Bělehradu zvané Máriavölgy Öreghegy (či také Mariánské údolí). Je to na východním okraji města, zhruba 5 kilometrů od hotelu Novotel Székesfehérvár. Stačí vydat se po třídě Mátyás király körút a poté pokračovat po Berényi út až za průmyslovou zónu a hřbitov po levé straně.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více