Betlémská kaple v Praze

Betlémská kaple v Praze

Patří k památným místům našeho dějepisu. Přesto si Betlémská kaple v Praze užila v minulosti své. V jednu chvíli se dokonce zdálo, že navždy zmizí z map i z lidské paměti. Dnes je naštěstí opět přístupná veřejnosti. I vám, pokud se sem z hotelu Ibis, Novotel nebo MGallery rozhodnete vyrazit.

Rok 1410. Mistr Jan Hus zde ve svých kázáních tepe nešvary v katolické církvi. O více jak století později, rok 1521. Do Prahy přijíždí německý reformátor Tomáš Müntzer a svou „Výzvou k Pražanům“ odsud inspiruje četné ataky na kláštery. Další posun dějinami, konec 19. století. Lidé, bydlící v činžáku ve zdech zchátralého kostela, snad ani netuší, že kdysi dávno se tady psala historie. Poslední přesun časem, do roku 1952. Po demolici domu a rozsáhlé rekonstrukci tady vzniká památník českého husitství.

Jeho podoba už zůstala nezměněná dodnes, jenom už neslouží socialistické propagandě, nýbrž jako prestižní společenský prostor, využívaný především pražskými vysokými školami.

Vstup do Betlémské kaple

Přestože resuscitace Betlémské kaple v polovině minulého století maximálně využila dochovaných obvodových zdí, je zřejmé, že její aktuální vzhled nemůže zcela odpovídat tomu původnímu ze středověké éry. Originální jsou pouze dvě okénka s kamenným gotickým křížem, brány z Domu kazatele, kamenný otvor sanktuária a cihlový portál na modlitebnu kramáře Kříže.

Nejvíce popularity si však vysloužily nevelké zbytky dobových Husových a Jakoubkových textů.

Chcete-li si je přečíst, vydejte se do Betlémské kaple kdykoliv mezi 10 a 18 hodinou. Národní třída, nejbližší stanice metra i tramvaje, se nachází 5 minut chůze odsud.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více