Bertramka

Bertramka

Jméno Josefína Hambacherová něco řekne asi jenom opravdovým uměleckým fajnšmekrům. Přitom se naprosto zásadním způsobem podílela na rozvoji české kulturní scény a i díky ní má Praha pevné místo na mapě světové klasické hudby. Právě ona totiž v našem hlavním městě ubytovala Wolfganga Amadea Mozarta.

Činila tak ovšem pod svým vyvdaným jménem Dušková. Spolu se svým manželem, skladatelem a klavíristou Františkem Xaverem vlastnili usedlost Bertramku, ve které rozvíjeli prestižní hudební salón podporující talentované mladé umělce a hostící proslulé hudebníky.

Na jejich vrcholu stál geniální Rakušan, o němž tak krásně vyprávěl Miloš Forman.

Popis usedlosti Bertramky

Bertramku, vilu v klasicistním slohu s předsunutým dvojramenným schodištěm, Duškovi koupili roku 1784. Dnes ukrývá Památník Wolfganga Amadea Mozarta a manželů Duškových s muzeem mapujícím pobyt slavného autora Malé noční hudby, Dona Giovanniho, Figarovy svatby nebo Kouzelné flétny.

Základy pěkné romantické zahrady se datují do 19. století. Její součást tvoří Mozartova busta a kamenný stůl s lavicí ve stínu kaštanu, kde mistr s oblibou komponoval. Původní sala terrena slouží jako příležitostná koncertní síň.

Vila Bertramka se nachází na Smíchově v Mozartově ulici, tedy jen kousek od stanice metra Anděl a jižního vjezdu do Strahovského tunelu. A především doslova na dosah od pražského hotelu Ibis.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více