Bazilika sv. Štěpána

Bazilika sv. Štěpána

Na první pohled velkolepá bazilika svatého Štěpána (Szent István-bazilika) patří k nejvýznamnějším i nejvíce navštěvovaným pamětihodnostem maďarské metropole. Nezapomeňte se během ubytování v Budapešti vyšplhat po 364 schodech za výhledem z jejího ochozu, zaposlouchat se do zvuku obřích zvonů a obdivovat jednu bizarní relikvii.

Svatoštěpánskou katedrálu najdete snadno, tvoří totiž symbolické zakončení pomyslné linie propojující nejslavnější z budapešťských památek: hradní vrch Várhegy, náměstí Clark Adám tér, řetězový most Széchenyi lánchíd přes Dunaj a výstavní ulici Zrínyi utca. Jenom kousek od chrámu se nacházejí stanice metra Arany János a Bajcsy-Zsilinszki.

Velkolepý Svatoštěpánský chrám a jeho životopis

Historie baziliky sv. Štěpána v Budapešti se začala psát v roce 1810, vlastní stavba začala o 36 let později podle návrhů Jószefa Hilda. Na projektování výstavby třetí nejvyšší budovy celého Maďarska se po něm vystřídali další dva slavní architekti: Miklós Ybl a József Kauser. Teprve posledně jmenovanému se podařilo ji 9. listopadu 1905 dovést do zdárného konce.

Výsledkem je svatostánek, který tehdy v Uhrách neměl konkurenci – a nemá ji ani dnes. V zemi se jedná o duchovní objekt číslo jedna, fascinuje především svou nádhernou kupolí a velkorysým interiérem pro necelých 9 tisíc lidí!

Nenechte si ujít vzácnou ruku a gigantické zvony

Bazilika sv. Štěpána nese jméno podle prvního uherského krále a zároveň světce (zemřel roku 1038). Jeho mumifikovanou, neporušenou pravou ruku si můžete prohlédnout v kapli Sv. Pravice. Údajně má zázračné schopnosti.

Samostatnou kapitolu tvoří šestice zvonů, umístěných ve dvojici hlavních věží. Nejstarší z nich je zvon svatá Panna Marie, odlitý roku 1863 v Pešti. Jeho váha něco přes 3 tuny však není nic proti zvonu sv. Štěpána, který je s váhou necelých 10 tun a průměrem 240 centimetrů největší v celém Maďarsku.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více