Athenaeum, chrám zasvěcený tónům

Athenaeum, chrám zasvěcený tónům

Své projevy tu měli významní vědci a politici, vystupovali zde slavní hudebníci a orchestry z celého světa, uskutečnilo se tady mnoho výtvarných výstav významných umělců. Budova Athenaeum v Bukurešti je zasvěcená vědě a umění, zároveň láká turisty a milovníky kvalitní architektury.

Stavbě Athenaea předcházelo založení kulturní společnosti stejného jména v roce 1865 význačnými osobnostmi rumunského společenského života v čele s Constantinem Esarcu, Vasilem Alexandrescu Urechiou a Nicolaem Creţulescu.

Neoklasicistní styl s romantickými prvky pro Athenaeum navrhl francouzský architekt Albert Galleron. K jeho otevření sice došlo už roku 1888, práce na něm však pokračovaly ještě dalších 9 let. Možná se na tom podepsal i fakt, že výstavba se financovala převážně z dobrovolných příspěvků.

K čemu slouží Athenaeum

O významu klenutého, ozdobného a kruhového Athenaea svědčí také to, že 29. prosince 1919 se zde ujednal vznik Velkého Rumunska.

Dnes se jedná o místo, kde uslyšíte prvotřídní symfonické a komorní koncerty, neboť Athenaeum slouží především jako koncertní síň a sídlí tady rumunská filharmonie. Kromě klasické hudby zde můžete obdivovat snad každý centimetr nádherného interiéru. Zdobí ho nástěnné malby znázorňující velké okamžiky historie rumunského národa.

Athenaeum se nachází u malého parčíku se sochou básníka Mihaie Eminescu mezi ulicí Calea Victorei a bulvárem General Gheorghe Magheru. Díky blízkým stanicím metra Universitate a Piata Romana se k němu dobře dostanete ze všech bukurešťských hotelů Mercure, Novotel, Ibis a Pullman.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více