Andrássyho třída

Andrássyho třída

Za budapešťský Václavák, několikanásobně delší a honosnější, lze odznačit Andrássyho třídu, hlavní bulvár maďarské metropole. Můžete se po ní procházet hodiny a vždy vás překvapí něčím novým, tu pompézní historickou budovou a jindy nečekaným zákoutím na rohu s boční ulicí. Tady to žije, tady se nakupuje i odpočívá, tady se před očima zhmotňuje uherská hrdost konce 19. století.

Andrássyho třída (Andrássy út) se táhne v délce zhruba 2 400 metrů od náměstí Deák Ferenc tér až k městskému parku Városliget. Odděluje od sebe čtvrtě Terézváros (na severu) a Erzsébetváros (na jihu). Během pobytu v Budapešti se na ni dostanete velice snadno, neboť pod ní vede historická žlutá trasa metra (celkem 8 stanic).

Bulvár, pojmenovaný na počest uherského předsedy vlády Gyuly Andrássyho (prý ho milovala samotná císařovna Sissi), patří společně s Budínským hradem na seznam světového dědictví UNESCO. Byl vybudován mezi roky 1872 a 1876 jako reprezentativní městská třída pařížského stylu v rámci příprav na oslavy tisíce let od příchodu Maďarů do Uherské nížiny.

Co uvidíte na Andrássy út
Na Andrássyho třídě najdete celou řadu významných budov a institucí. Vévodí jim Állami Operaház (Státní opera) a Újszínház (Nové divadlo), historický dům skladatele Ference Liszta a Maďarská akademie výtvarného umění. Navštívit můžete i Poštovní muzeum, památný dům Zoltána Kodályho, Muzeum východoasijského umění Ference Hoppa či muzeum Terror Háza.

O jedinečnou atmosféru Andrássyho bulváru se starají desítky restaurací, kaváren, barů a jiných zábavných podniků. Boční ulici Nagymező utca se dokonce říká „budapešťská Broadway“. Nechybí řada obchodů a butiků, ale ani bankovních domů, honosných vil se zastupitelskými úřady, paláců či navazujících parků a zahrad.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více