Katedrála sv. Bartoloměje

Katedrála sv. Bartoloměje

Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni, zázrak nadosah

Plzeňská katedrála svatého Bartoloměje ukrývá celou řadu záhad a nečekaných souvislostí. Víte například, že původně měla mít dvě věže? Kde v ní najdete ošahánka? Že katedrálou je teprve od roku 1993? Udělejte si při pobytu v hotelu Ibis Plzeň čas, prozkoumejte její krásy a rozhlédněte se z nejvyšší kostelní věže u nás.

Dvě sestry a dvě věže

Kostel svatého Bartoloměje byl založen již na konci třináctého století, vlastní výstavba na dnešním náměstí Republiky začala roku 1342. Ze dvou plánovaných věží byla nakonec postavena pouze severní, stojí však za to: s výškou 102 metrů u nás nemá konkurenci a výhled z ochozu o 40 metrů níže je skutečně fascinující. Plné vstupné činí 50 korun.
Zajímavou historii má ovšem i druhá, jižní věž. Podle staré pověsti měly stavbu obou kostelních dominant financovat dvě sestry, majetné měšťanky. Jedna z nich bohužel zemřela, peníze si rozdělili příbuzní a na věž nezůstalo nic…
Současná podoba katedrály sv. Bartoloměje, kterou uvidíte i vy během ubytování v Plzni, je především výsledkem gotizujících úprav Josefa Mockera ve druhé polovině 19. století. Po několika katastrofách jako požár věže či zřícení štítu je unikátní západočeská památka rozhodně potřebovala.

Vypravte se z plzeňského Ibisu za vošáhlem

Nejvýraznější plzeňská dominanta je dobře dosažitelná městskou hromadnou dopravou, trolejbusy jezdící přímo od hotelu Ibis vás dovezou až do centra, kde už to je ke kostelu cobydup. Pokud chcete jet autem, zaparkujte například v nákupní galerii Plaza pět minut od katedrály.
A jak je to s oním ošahánkem? Andělíčka plnícího každé přání objevíte na chrámových mřížích z 18. století. Jako jediný není v zástupu andílků dutý, prý obsahuje ostatky svatých, jiní zase věří, že magické vlastnosti mu předal kdysi dávno zdejší kat. O kouzelné moci vošáhla se ostatně přesvědčte sami. Stačí pohladit!

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více