Alfons Mucha a jeho Slovanská epopej v Praze

Alfons Mucha a jeho Slovanská epopej v Praze

Málokteré dílo vyvolává v našich luzích a hájích takový rozruch jako právě Slovanská epopej. Je to dáno její krásou, těžko vyčíslitelnou hodnotou uměleckou a v poslední době (bohužel) i spory o její vlastnictví, způsob a místo trvalého umístění. Neváhejte proto a prohlédněte si úchvatný soubor dvaceti velkoformátových obrazů z dějin slovanských národů ještě během vašeho pobytu v Praze.


Co rok, to prakticky jeden obraz. Velkolepou Slovanskou epopej stvořil Alfons Mucha v letech 1910 až 1928 na zámku Zbiroh a při rozměrech (až 610 x 810 cm) i propracovanosti jednotlivých pláten je takové tempo pochopitelné. Náklady na tvorbu nesl americký mecenáš Charles R. Crane.


Slovanská epopej zachycuje důležitá období i jednotlivé události ve vývoji Slovanů, s důrazem na historii českého národa. Začíná temným výjevem „Slované v pravlasti“ a končí heroickou oslavou „Apoteóza z dějin Slovanstva“. Další obrazy se zaměřují na slavné postavy (Jan Hus, Jan Amos Komenský, Přemysl Otakar II., Petr Chelčický), bitvy (Grunwald, Vítkov), místa (Mont Athos) či mezníky (Zrušení nevolnictví na Rusi).


Ódu pěj na Slovanskou epopej

Přestože Mucha (1860 – 1939) je znám hlavně jako autor secesních plakátů a první československé známky, jeho životním dílem je bezpochyby soubor Slovanské epopeje. Každý její obraz stojí za pozornost – je výsledkem složitého konceptu a dlouhé, pečlivé práce.


Kde bude Slovanská epopej k vidění v budoucnosti, není dosud definitivně jisté. Momentálně je vystavena v pražském Veletržním paláci (což je i důvodem sporu, neboť malíř kolekci hlavnímu městu věnoval pod podmínkou jejího umístění „v budově výslovně k tomuto účelu vystavěné“). Určitě se tam z hotelu Ibis Praha zajeďte její krásou pokochat.

Rezervujte tento hotel

Informace o události:

Dukelských hrdinů 530/47, Praha 7 - 170 00

www.kdykde.cz/calendar/kdykde/486904-alfons-mucha-slovanska-epopej-lektorske-prohlidky#term:815931

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více